Committees

 

KENDRIYA VIDYALAYA NO. 4, PATHANKOT

COMMITTEE FOR THE SESSION 2017-18

Committee & Committee Members

Committee & Committee Members

1.Co-ordination Committee

11.  Beautification of Campus

Mrs. Minakshi Mehta (Coordinator)

Mr. Ashok Kumar(Drg) I/C

Ms. Anisha Katoch

Ms. Nidhi Agarwal

Ms. Kanishka

Ms. Baby Kammo

Mr. Vijay Kumar PRT(Music)

Ms. Meena

Mr. Bhopendra (Sports)

 

 

12. Adventure & Excursion

2. Time Table

Mr. Bhopendra

Mr. Satish Sharma

Mr. Sham Lal

Mrs. Radha

 

Mrs. Nidhi Jamwal(Primary)

13. First Aid

 

Ms. Annu Jemni

3. Examination

Ms. Rekha Rajput

Mr. Pardeep Chopra

Mrs. Mandeep Kaur

Mr. Varun Paul

 

Mr. Ashok Sharma

14. Website Committee & Computer Related Matters

Mrs. Rachan Bal Kaur(Primary)

Mr. Pradeep Sharma

 

Ms.Kanishka

4.  Admission

Ms. Ambika

Mr. Sanjeev Katoch

Ms. Anu Pathania

Mrs. Anuradha

 

Mrs. NeelamBhanot

15. Teaching AID& Secondary Resource Room

Mr. Sanjeev Mahajan

Ms. Radha

 

Ms. Neetu

5. School Purchase Committee

 

Mr. Pardeep Chopra

16. Scout & Guide

Mr. Sanjeev Mahajan

Mr. Ashok Kumar

Mrs. Rachan Bal Kaur

Ms. Nidhi Aggarwal

 

All trained members

 

 

6. Academic Advisory & Supervision Committee

17. Magazine and Newsletter  Committee

Mr. Pardeep Chopra

Mr. Ashok Kumar Sharma

Mr. Satish Sharma

Mrs. Ranjana

Mr. Ashok  Kumar Sharma(eng)

Ms. Pooja Dhiman

Mr. V. D. Sharma

Mr. Ashok Kumar(Drg)

 

 

7.Supervision of cleanliness, Drinking water and sanitation of toilet areas

18.Plantation, Eco club & Green Olympiad

Overall I/C Secondary Block

Mr. Ashok Kumar(Drg)

Mr. Rajib Baruah

Mr. Dharamveer  Saini

1st Floor Secondary(IX to XII Classes)

Ms. Poonam

Mr. Krishan Kumar

Ms. SnehLata

Mrs. Daljeet Kaur

 

2nd Floor Secondary (VI to VII)

19. Hospitality

Mr. Ashok Kumar(Drg.)

Ms. Radha

Ms. Geeta Sharma(TGT S.st)

Ms. Anuradha

Primary Overall I/C

Ms. Kanishka

Mrs. Rachan Bal Kaur (I/C Primary)

 

Ms.  Annu Jemni

20. TC Preparation, Checking & Entry in A/W Register

Ms. Poonam

Mr. Pradeep Sharma

 

Class Teachers

8. Supervision of Maintenance of Open Area (Outside the Building(Surrounding open area upto boundary wall)

Mr. Mohan Lal- Checking

Around Primary upto children park and backside boundary wall

Ms. Baby Kammo- Entry

 

Ms. Nidhi Jamwal- Entry

Mr. Sham Lal

 

Mr. Vijay Kumar

21. CS 54 Maintenance& UBI Matters

Ms. Shivani

Ms. Pushpa Devi ASO

All other areas( upto boundary wall)

Mr. Krishan Kumar

Mr. Bhopendra Singh(PH& E)

 

Mr. V. D. Sharma

22. PTA & Alumni Associations

Mr. Varun Paul

Mr. Pradeep Sharma

Mrs.Ranjana

Ms. Kanishka

 

 

9. Maintenance & Repair

23. Photostat Handling

Mr. Rajib Baruah WET I/C

All Substaff

Mr. Sanjeev Mahajan

 

Ms. Anu Saini (Hindi)

24. Use of Digital Copier

Mr. V. D. Sharma

Mr. Rattan Chand Substaff

Ms. Kanishka

 

 

25. Library Committee

10. Discipline / Suggestion Boxes

Ms. Neena

Mr. Pradeep Chopra I/C

Mr. Sanjeev Katoch

Mr. Bhopendra Singh(PH & E)

Mr. Ashok Kumar Sharma

Mrs. Minakshi Mehta

Mrs. Praveen Sharma

Mrs. Praveen Sharma

Mr. V. D. Sharma

All Class Teachers

Students:

School & House Captains

  1. Head Boy                                     

 

  1.  Head Girl                                 

26. Grievance & Sexual Harassment Committee

 

Mr. Pardeep Chopra

34. Resource Room (Primary)

Ms. Minakshi Mehta

Ms. Annu Jemni

Mrs. Praveen sharma

 

 

35. Vidyalaya Diary Maintenance

27.Photography & Decoration

Mrs. Minakshi Mehta

Mr. Ashok Kumar(Drg)

 

Mr. Vijay Kumar(PRT)

35. Hindi Committee

 

Ms. Anu Saini

28. Celebration Committee

Ms. Nidhi Agarwal

Mrs. Minakshi Mehta

    Ms. Ranjana

Ms. Kanishka

Ms. Poonam

Mrs.Neena

Ms. Sunita Devi(UDC)

 

Ms. Pushpa Devi(ASO)

29. Furniture

 

Mr. Krishan Kumar

36. Staff Quarters caretaking Maintenance & supervision

Mr. Sham lal

Overall I/C Mr. Rajib  Baruah

 

Mr. Ashok Kumar (TGT Drg)

30. Guidance Cell& NAEP

Ms. Baby Kammo

 

Mr. Rattan Chand (Substaff)

Mr. Sanjeev Mahajan

 

 Mrs. Minakshi Mehta   

37.Remedial Plans

 Ms. Ridhi Sharma

Mr. Pardeep Chopra

 Mrs. Parveen Sharma

Mr. Varun Paul

 

 

31. Integrity Club

38. Shala Darpan Monitoring

Ms. Nidhi Agarwal

Mr. Pradeep Sharma

Mr. Ashok Sharma

Ms. Ambika

 

Ms. AnuPathania

32. Sports

 

Mr. Bhopendra Singh(PH& E)

39. RTI Matters

Mr. Sham Lal (PRT)

Mr. Pradeep Chopra

Ms. Baby Kammo

Ms. Pushpa

Ms. Navjot

 

 

40. UBI- Fee & Verification

          related matters

33.MathsLab &Garden

Mr. Dharamveer Saini

Mr. Satish Sharma

Mr. Pradeep Sharma

Ms. Radha Devi

 

Ms. Sneh Lata

41. Lab Duties

 

Mr. Rattan- Biology

 

Mr. Mohan-Chemistry

 

Mr. Prem- physics

Committee & Committee Members

Signature

Committee & Committee Members

Signature

1.Co-ordination Committee

 

11.  Beautification of Campus

 

Mrs. Minakshi Mehta (Coordinator)

 

Mr. Ashok Kumar(Drg) I/C

 

Ms. Anisha Katoch

 

Ms. Nidhi Agarwal

 

Ms. Kanishka

 

Ms. Baby Kammo

 

Mr. Vijay Kumar PRT(Music)

 

Ms. Meena

 

Mr. Bhopendra (Sports)

 

 

 

 

 

12. Adventure & Excursion

 

2. Time Table

 

Mr. Bhopendra

 

Mr. Satish Sharma

 

Mr. Sham Lal

 

Mrs. Radha

 

 

 

Mrs. Nidhi Jamwal(Primary)

 

13. First Aid

 

 

 

Ms. Annu Jemni

 

3. Examination

 

Ms. Rekha Rajput

 

Mr. Pardeep Chopra

 

Mrs. Mandeep Kaur

 

Mr. Varun Paul

 

 

 

Mr. Ashok Sharma

 

14. Website Committee & Computer Related Matters

 

Mrs. Rachan Bal Kaur(Primary)

 

Mr. Pradeep Sharma

 

 

 

Ms.Kanishka

 

4.  Admission

 

Ms. Ambika

 

Mr. Sanjeev Katoch

 

Ms. Anu Pathania

 

Mrs. Anuradha

 

 

 

Mrs. NeelamBhanot

 

15. Teaching AID& Secondary Resource Room

 

Mr. Sanjeev Mahajan

 

Ms. Radha

 

 

 

Ms. Neetu

 

5. School Purchase Committee

 

 

 

Mr. Pardeep Chopra

 

16. Scout & Guide

 

Mr. Sanjeev Mahajan

 

Mr. Ashok Kumar

 

Mrs. Rachan Bal Kaur

 

Ms. Nidhi Aggarwal

 

 

 

All trained members

 

 

 

 

 

6. Academic Advisory & Supervision Committee

 

17. Magazine and Newsletter  Committee

 

Mr. Pardeep Chopra

 

Mr. Ashok Kumar Sharma

 

Mr. Satish Sharma

 

Mrs. Ranjana

 

Mr. Ashok  Kumar Sharma(eng)

 

Ms. Pooja Dhiman

 

Mr. V. D. Sharma

 

Mr. Ashok Kumar(Drg)

 

 

 

 

 

7.Supervision of cleanliness, Drinking water and sanitation of toilet areas

 

18.Plantation, Eco club & Green Olympiad

 

Overall I/C Secondary Block

 

Mr. Ashok Kumar(Drg)

 

Mr. Rajib Baruah

 

Mr. Dharamveer  Saini

 

1st Floor Secondary(IX to XII Classes)

 

Ms. Poonam

 

Mr. Krishan Kumar

 

Ms. SnehLata

 

Mrs. Daljeet Kaur

 

 

 

2nd Floor Secondary (VI to VII)

 

19. Hospitality

 

Mr. Ashok Kumar(Drg.)

 

Ms. Radha

 

Ms. Geeta Sharma(TGT S.st)

 

Ms. Anuradha

 

Primary Overall I/C

 

Ms. Kanishka

 

Mrs. Rachan Bal Kaur (I/C Primary)

 

 

 

Ms.  Annu Jemni

 

20. TC Preparation, Checking & Entry in A/W Register

 

Ms. Poonam

 

Mr. Pradeep Sharma

 

 

 

Class Teachers

 

8. Supervision of Maintenance of Open Area (Outside the Building(Surrounding open area upto boundary wall)

 

Mr. Mohan Lal- Checking

 

Around Primary upto children park and backside boundary wall

 

Ms. Baby Kammo- Entry

 

 

 

Ms. Nidhi Jamwal- Entry

 

Mr. Sham Lal

 

 

 

Mr. Vijay Kumar

 

21. CS 54 Maintenance& UBI Matters

 

Ms. Shivani

 

Ms. Pushpa Devi ASO

 

All other areas( upto boundary wall)

 

Mr. Krishan Kumar

 

Mr. Bhopendra Singh(PH& E)

 

 

 

Mr. V. D. Sharma

 

22. PTA & Alumni Associations

 

Mr. Varun Paul

 

Mr. Pradeep Sharma

 

Mrs.Ranjana

 

Ms. Kanishka

 

 

 

 

 

9. Maintenance & Repair

 

23. Photostat Handling

 

Mr. Rajib Baruah WET I/C

 

All Substaff

 

Mr. Sanjeev Mahajan

 

 

 

Ms. Anu Saini (Hindi)

 

24. Use of Digital Copier

 

Mr. V. D. Sharma

 

Mr. Rattan Chand Substaff

 

Ms. Kanishka

 

 

 

 

 

25. Library Committee

 

10. Discipline / Suggestion Boxes

 

Ms. Neena

 

Mr. Pradeep Chopra I/C

 

Mr. Sanjeev Katoch

 

Mr. Bhopendra Singh(PH & E)

 

Mr. Ashok Kumar Sharma

 

Mrs. Minakshi Mehta

 

Mrs. Praveen Sharma

 

Mrs. Praveen Sharma

 

Mr. V. D. Sharma

 

All Class Teachers

 

Students:

 

School & House Captains

 

  1. Head Boy                                     

 

 

 

  1.  Head Girl                                 

 

26. Grievance & Sexual Harassment Committee

 

 

 

Mr. Pardeep Chopra

 

34. Resource Room (Primary)

 

Ms. Minakshi Mehta

 

Ms. Annu Jemni

 

Mrs. Praveen sharma

 

 

 

 

 

35. Vidyalaya Diary Maintenance

 

27.Photography & Decoration

 

Mrs. Minakshi Mehta

 

Mr. Ashok Kumar(Drg)

 

 

 

Mr. Vijay Kumar(PRT)

 

35. Hindi Committee

 

 

 

Ms. Anu Saini

 

28. Celebration Committee

 

Ms. Nidhi Agarwal

 

Mrs. Minakshi Mehta

 

    Ms. Ranjana

 

Ms. Kanishka

 

Ms. Poonam

 

Mrs.Neena

 

Ms. Sunita Devi(UDC)

 

 

 

Ms. Pushpa Devi(ASO)

 

29. Furniture

 

 

 

Mr. Krishan Kumar

 

36. Staff Quarters caretaking Maintenance & supervision

 

Mr. Sham lal

 

Overall I/C Mr. Rajib  Baruah

 

 

 

Mr. Ashok Kumar (TGT Drg)

 

30. Guidance Cell& NAEP

 

Ms. Baby Kammo

 

 

 

Mr. Rattan Chand (Substaff)

 

Mr. Sanjeev Mahajan

 

 

 

 Mrs. Minakshi Mehta   

 

37.Remedial Plans

 

 Ms. Ridhi Sharma

 

Mr. Pardeep Chopra

 

 Mrs. Parveen Sharma

 

Mr. Varun Paul

 

 

 

 

 

31. Integrity Club

 

38. Shala Darpan Monitoring

 

Ms. Nidhi Agarwal

 

Mr. Pradeep Sharma

 

Mr. Ashok Sharma

 

Ms. Ambika

 

 

 

Ms. AnuPathania

 

32. Sports

 

 

 

Mr. Bhopendra Singh(PH& E)

 

39. RTI Matters

 

Mr. Sham Lal (PRT)

 

Mr. Pradeep Chopra

 

Ms. Baby Kammo

 

Ms. Pushpa

 

Ms. Navjot

 

 

 

 

 

40. UBI- Fee & Verification

          related matters

 

33.MathsLab &Garden

 

Mr. Dharamveer Saini

 

Mr. Satish Sharma

 

Mr. Pradeep Sharma

 

Ms. Radha Devi

 

 

 

Ms. Sneh Lata

 

41. Lab Duties

 

 

 

Mr. Rattan- Biology

 

 

 

Mr. Mohan-Chemistry

 

 

 

Mr. Prem- physics

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COMMITTEE FOR THE SESSION 2016-17

 

Committee & Committee Members

Committee & Committee Members

1. Co-ordination Committee

11.  Beautification of Campus

Mrs. Minakshi Mehta    (Coordinator)

Mr. Ashok Kumar(Drg) I/C

 Mr. Ashok Kumar(Drg)

Ms. Nidhi Agarwal

Mrs. Bharti(Primary)

Ms. Monika Thakur

Mr. Ashok Kumar(PH & E)

Ms. Monila Paul

Mr. Vijay Kumar PRT(Music)

 

 

12. Adventure & Excursion

2. Time Table

Mr. J. P. Dogra

  Mr. Varun Paul

Mr. Ashok Kumar(P & HE)

   Mr. Dharamveer Saini TGT (Maths)

 

   Mrs. Nidhi Jamwal(Primary)

13. First Aid

 

Ms. Monika Thakur

3. Examination

Mr. Kumari Suman

Mr. Satish Sharma

Mrs. Mandeep Kaur

Mr. Ashok Kumar Sharma

 

Ms. Radha Rani

14. Website Committee & Computer Related Matters

Mrs. Rachan Bal Kaur(Primary)

Mr. Pradeep Sharma

 

Ms. Monika Thakur

4.  Admission

Ms. Nidhi Jamwal

Mr. Pardeep Chopra, In-charge

 

Mrs. Parveen Sharma (Primary) &

Mrs. Neena (Primary)

15. Teaching AID & Secondary Resource Room

Mrs. Neelam  Bhanot

Mrs. Neelam Bhanot

 

Ms. Neha Sharma

5. School Purchase Committee

 

Mr. Sanjeev

16. Scout & Guide

Mr. Dharamveer Saini

Mr. JP Dogra

Mrs. Parveen Sharma

Mrs. Meena Rana

 

All trained members

 

 

6. Academic Advisory & Supervision Committee

17. Magazine and Newsletter  Committee

Mr. Subhash Chand VP

Mr. Ashok Kumar Sharma

Mr. Pardeep Chopra

Mrs. Sunita (hindi)

Mr. Satish Sharma

Mrs. Bharti(PRT)

Mr. Ashok  Kumar Sharma

Mr. Ashok Kumar(Drg)

Mr. V. D. Sharma

 

7.Supervision of cleanliness, Drinking water and sanitation of toilet areas

18.Plantation, Eco club & Green Olympiad

Overall I/C Secondary Block

Mr. Ashok Kumar(Drg)

Mr. Rajib Baruah

Mrs. Meena Rana

1st Floor Secondary(IX to XII Classes)

Mrs. Deepti Chetri

Mr. Chander Shekhar

 

Mrs. Sangeeta Dobhal/ Mrs. Poonam Sharma

19. Hospitality

2nd Floor Secondary (VI to VII)

Ms. Neelam Bhanot(TGT Eng)

Ms. Nidhi Agrawal

Ms. Neha Sharma

Mr. Ashok Kumar(Drg.)

Ms. Neena Paul(PRT)

Primary Overall I/C

 

Mrs. Rachan Bal Kaur

20. TC Preparation, Checking & Entry in A/W Register

Ms.  Anju

Mrs. Neelam Bhanot

Me. Meena

Mrs. Rachan Bal Kaur

8. Supervision of Maintenance of Open Area (Outside the Building(Surrounding open area upto boundary wall)

Ms. Baby Kamo

Around Primary upto children park and backside boundary wall

Mrs. Bharti

Ms. Bhavishka Thapa

Ms. Sukhdeep

Mr. Sham Lal

Mr. Mohan Lal Sharma Sub staff

Mr. Vijay Kumar

21. CS 54 Maintenance & UBI Matters

Ms. Tamanna

Mr. Pradeep Sharma

All other areas( upto boundary wall)

Mr. Dharamveer Saini

Mr. Ashok Kumar(Ph & E)

22. PTA & Alumni Associations

Mr. V. D. Sharma

Mr. Pradeep Chopra

Ms. Manisha

 

Ms. Poonam

23. Photostat Handling

 

All Substaff

9. Maintenance & Repair

24. Use of Digital Copier

Mr. Rajib Baruah WET I/C

Mr. Rattan Chand Substaff

Mr. Ashok Kumar Sharma

 

Mrs. Sunita (Hindi)

25. Library Committee

Mr. V. D. Sharma

Mr. J. P. Dogra

Ms. Bhavishka Thapa(PRT)

Mr. Sanjeev Katoch

 

Mr. Ashok Kumar Sharma

10. Discipline / Suggestion Boxes

Ms. Bhavishka Thapa

Mr. Pradeep Chopra I/C

Mr. V. D. Sharma

Mr. Ashok Kumar(PH & E)

Students:

Mrs. Minakshi Mehta

  1. Head Boy                                     

Ms. Bhavishka Thapa

  1.  Head Girl                                 

All Class Teachers

 

School & House Captains

 

 

 

26. Grievance & Sexual Harassment Committee

33. Maths Garden

Mr. Pardeep Chopra

Mr. Satish Sharma

Ms. Minakshi Mehta

Ms. Neelam Bala

Ms. Bhavishka Thapa

 

 

34. Resource Room (Primary)

27.Photography & Decoration

Mrs. Parveen Sharma (Primary)

Mr. Ashok Kumar(Drg)

 

Mr. Vijay Kumar(PRT)

35. Vidyalaya Diary Maintenance

 

Mrs. Minakshi Mehta

28. Celebration Committee

 

Mrs. Minakshi Mehta

35. Hindi Committee

Ms. Anuradha(PRT)

Ms. Vanita Thakur

Mrs. Vanita Thakur

Mrs. Sangeeta Dobhal

 

Mrs. Sunita

29. Furniture

Ms. Nidhi Agarwal

Mr. J.P. Dogra I/C

Ms. Meena Rana

Mr. Ashok Kumar Sharma

Mrs. Sunita Devi(UDC)

Mr. Sham lal

36. Staff Quarters caretaking Maintenance & supervision

 

Overall I/C Mr. Rajib  Baruah

30. Guidance Cell & NAEP

Ms. Baby Kammo

Mrs. Deepti Chetri

Mr. Ashok Kumar(Ph & E)

Mrs. Sunita(Hindi)

Mr. Rattan Chand (Substaff) 

Mrs. Meena Rana

37. Remedial Plans

Mrs. Parveen Sharma

Mr. Varun Paul

 

Mr. Dharamveer Saini

31. Integrity Club

 

Ms. Nidhi Agarwal

38. Office related Communications

Ms. Neelam Bhanot

Mr. Sanjeev Katoch

Ms. Monika thakur

 

32. Sports

39. RTI Matters

Mr. Ashok Kumar(Ph & E)

Mr. Pradeep Chopra

Mr. Sham Lal (PRT)

Mr. Sanjeev Katoch

Ms. Baby Kammo

 

 

 

    

 

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA NO. 4, PATHANKOT

COMMITTEE FOR THE SESSION 2015-16     

 

Committee & Committee Members

Committee & Committee Members

1.         Co-ordination Committee

7. Supervision of cleanliness, Drinking water and sanitation of Toilet areas

      Mrs. Minakshi Mehta (Coordinator)

Overall I/C Secondary Block

              Mr. Ashok Kumar (Drg)

     Mr. Rajib Baruah

Mrs. Anuradha  (Primary)

Ist Floor Secondary(IX to XII Classes)

Mr. Ashok Kumar (PH&E)

 Mr. Chander Shekhar

Mr. Vijay Kumar (Music Tr.)

 Ms. Meenu (Hindi)

2. Time Table

2nd Floor Secondary (VI to VIII)

               Mr. Varun Paul

Ms. Nidhi Agrawal

               Mr. Dharamveer Saini     

Mr. Ashok Kumar (Drg.)

               Mrs. Meena Rana (Primary)

Primary Overall I/C

3. Examination

 Mrs. Rachan Bal Kaur

               Mr. Satish Sharma

 Ms. Neelam

               Mr. Ashok Kumar Sharma

Mr. Hardeep Singh

Mrs. Radha Devi      

8. Supervision of Maintenance of Open Area(Outside the Building ( Surrounding open area upto boundary wall))

               Mrs. Rachan Bal Kaur (Primary)

Around Primary upto children park & backside boundary wall

   4.  Admission     

Ms. Bhavishka Thapa

              Mr. Pardeep Chopra, In-charge 

Mr. Sham Lal

              Mrs. Parveen Sharma

Mr. Vijay Kumar

 Mrs. Neelam Bhanot

Mr. Gurpreet Singh (Sports Coach)

5. School Purchase Committee

All other Areas(upto boundary wall)

              Mr. Pardeep Chopra

Mr. Ashok Kumar(PH&E)

              Mr. Dharamveer Saini

Mr. V. D. Sharma

 Ms. Bhavishka Thapa

Ms. Bhawna

6. Academic Advisory & Supervision Committee

Ms. Minakshi (Pol .Sci)

 

 

             Mr. Pardeep Chopra

9. Maintenance & Repair

             Mr. Satish Sharma

       Mr. Rajib Baruah

             Mrs. Minakshi Mehta

        Mr. Ashok Kumar Sharma

             Mrs. Sunita (Hindi)

        Mr. Dharamveer Saini

             Mr. V.D. Sharma

         Mr. Sham Lal

             Ms. Bhavishka Thapa PRT

22. CS 54 Maintenance & UBI Matters

10.Discipline & Suggestion Boxes

          Mr. Dharmaveer Saini

            Mr. Pardeep Chopra

23. PTA & Alumni

            Mr.Ashok Kumar(PH&E)

           Mr. Pradeep Chopra

             Ms. Minakshi Mehta

24. Photostat Handling

              Ms. Bhavishka Thapa

             All Sub Staff

               All School Teachers

25. Use of Digital Copier

               School & House Captains

Mr. Rattan Chand  SubStaff

11. Beautification of Campus

26. Library Committee

            Mr. Ashok (Drg)

         Mr. J. P. Dogra

            Ms. Nidhi Agrawal

         Mr. Sanjeev Katoch

            Ms. Isha Thukral

          Mr. Ashok Kumar Sharma

            Mrs. Neelam Bala PRT

           Ms. Bhavishka Thapa

 12. Adventure & Excursion

          Mr. V D Sharma

   Mr. J. P. Dogra

           Students:

   Mr.Ashok Kumar(PH&E)

        1. Head Boy

13. First Aid

         2. Head Girl   

Mr. pardeep Chopra

27. Grievance & Sexual Harassment Committee

Ms.Kumari Suman

             Mr. Pardeep Chopra

Mrs. Meeru, (Nurse)

             Ms. Minakshi Mehta

14. Website Committee & Computer Related Matters

              Ms. Bhavishka Thapa

  Mr. Pradeep Sharma

28. Photography & Decoration

  Ms. Devanshi Bhagat

              Mr. Ashok Kumar (Drg)

15. Teaching AID

               Mr. Hardeep

          Mrs. Neelam Bhanot

29.Celebration Committee

          Ms. Neha Sharma

            Mrs. Minakshi Mehta

16. Scout & Guide

            Mrs. Anuradha

              Mr. J. P. Dogra

              Mrs. Vanita Thakur

         Mrs. Meena Rana

30. Furniture

         All trained members

          Mr. J.P. Dogra

17. Magazine &  News Letter Committee

           Mr. Sham Lal

             Mr. Ashok Kumar Sharma

31. Guidance Cell & NAEP

          Mrs. Sunita (Hindi)

          Ms. Deepti Chetry

          Ms. Bharti PRT

          Ms. Sunita (Hindi)

         Mr. Ashok Kumar (Drg.)

        Mrs. Meena Rana

18.Plantation, Eco club & Green Olympiad

32. Integrity Club

Mr.Ashok Kumar (Drg)

       Mrs. Neelam Bhanot

                Mrs. Meena Rana

        Ms. Isha Thukral

                Ms. Deepti Chetry

33. e – CTLT Monitoring

19. Hospitality

             Mr. Pradeep Sharma

 Mrs. Neelam Bhanot

34. Maths Garden

                  Ms. Neha Sharma

             Mr. Satish Sharma

                   Mrs. Neena Pal

             Mr. Hardeep

20. TC Preparation & Entry in A/W Register

35. Resource Room (Primary)

        Mrs. Rachan Bal Kaur

            Mrs. Parveen Sharma (Primary)

        Mrs.baby Kammo

36. Vidyalaya Diary Maintenance

        Mrs. Bharti

Mrs. Minakshi Mehta

         Mr. Mohan Lal (Sub Staff)

37. Hindi Committee

21.TC Checking

 Ms. Vanita Thakur

          MS. Sunita Devi (UDC)

Ms. Sunita

           Mr. Mohan Lal (Sub Staff)

Ms. Nidhi Agrawal

38. Staff Quarters caretaking Maintenance & supervision

Mrs. Meena Rana

Overall I/c Mr. Rajib Baruah

Ms. Meenu

Mr. Ashok Kumar (PH&E)

Mrs. Sunita Devi (UDC)

Ms. Baby Kammo

40.Office related Communication

Mr. Rattan Chand (Sub Staff)

           Mr. sanjeev katoch

39. Remedial Plans

41.RTI Matters

          Mr. Varun Paul

         Mr. Pardeep Chopra

           Mr. Dharamveer Saini

         Mr. Sanjeev Katoch